Home > State Finals for girls’ golf, boys’ tennis begin Friday | USA Today High School Sports

State Finals for girls’ golf, boys’ tennis begin Friday | USA Today High School Sports

Harper Creek’s Sydney Leatherman.

Harper Creek’s Sydney Leatherman.

The state championship trophies for girls’ golf and boys’ tennis will be handed out this Saturday – including one in Battle Creek.

Bedford Valley Golf Course is the site of the Michigan High School Athletic Association Division 2 state championship. The State Final tees off Friday, as one local qualifier will make the short trip to the Cereal City in Gull Lake’s Jenna Vandenberg.

Two Battle Creek golfers — Harper Creek’s Sydney Leatherman and Jacquelin Greene — will journey to Michigan State University’s Forest Akers West to compete in the Division 3 State Final. Joining them will be the entire Coldwater team, which qualified via a third-place finish at the regional tournament.

Coldwater will also send a team to the State Finals in boys’ tennis, as the Cardinals qualified for the Division 3 championships at Holland.

The Division 2 state finals at Holly will include Lakeview’s Jai Banerji, who advanced at No. 1 singles by finishing runner-up at the regional, despite entering the tournament unseeded.

All-City volleyball Saturday at Pennfield

Some of the best volleyball in the state can be found right here in Battle Creek – well before the MHSAA State Finals are held at Kellogg Arena, Nov. 19-21.

The All-City Volleyball Tournament is this Saturday at Pennfield High School, and will feature a pair of state-ranked teams in Harper Creek (No. 8 in Class B) and St. Philip (No. 1 in Class D). The host Panthers and Lakeview will also have a say in who is crowned city champion.

The tournament tips off at 9 p.m. Last year, Harper Creek ended St. Philip’s six-year run atop the city tournament as the Beavers went on to make the Class B state semifinals, while the Tigers earned their 10th consecutive Class D state championship.

Nick Buckley can be reached at [email protected] or 269-966-0652. Follow him on Twitter:@NickJBuckley


Oct. 16-17

Local qualifiers


Division 2 at Bedford Valley, Battle Creek: Jenna Vandenberg, Gull Lake

Division 3 at Forest Akers West, MSU: Sydney Leatherman, Harper Creek; Jacquelin Greene, Harper Creek; Haley Linton, Coldwater; Madison Donbrock, Coldwater; Jayla Goodwin, Coldwater; Gabriel Boston, Coldwater; Claire Sheppard, Coldwater


Division 2 at Holly: Jai Banerji, Lakeview (No. 1 singles)

Division 3 at Holland: Javier Perez Marsa, Coldwater (No. 1 singles); Nathan Waterbury, Coldwater (No. 2 singles); Kumaran Arivoli, Coldwater (No. 3 singles); Porter Skidmore, Coldwater (No. 4 singles); Austin Butler/Nolan Duda, Coldwater (No. 1 doubles); Kameron Miller/Shane O’Grady, Coldwater (No. 2 doubles); Nicklaus Galliers/Christian Pine, Coldwater (No. 3 doubles); Mitchell Duda/Evan Henry, Coldwater (No. 4 doubles)

About Amin Khan

Amin Khan is a web developer, SEO expert, Online Mentor & marketer working from last 4 years on the internet and managing several successful websites.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *