Home > Prep Roundup: Coldwater, Marshall soccer make I-8 Final | USA Today High School Sports

Prep Roundup: Coldwater, Marshall soccer make I-8 Final | USA Today High School Sports

Getty Images

Getty Images

COLDWATER — The Coldwater and Marshall boys’ soccer teams will play for the Interstate Eight Conference title thanks to their respective victories Tuesday in the conference tournament.

The Division 2 No. 11-ranked Cardinals earned a 1-0 win over Parma Western. Coldwater (15-3-2, 7-0-1 I-8) received the lone goal from Fadel Said with 27 minutes to play in the first half, while Balal Nasser made four saves in net to preserve the shutout.

Division 2 honorable mention Marshall advanced to the championship with a thrilling 4-3 overtime victory over Charlotte.

Marshall trailed 2-0 and 3-1 before scoring three unanswered goals to win the game. Cody Clapper tallied the game-winner in the first overtime for the Redhawks (13-2-5) on assists from Alex Kraushaar and Matt Terry. Also for Marshall, Jeremy Luciani had two goals, Noah Coppo had a goal and an assist, Andrew Shippell and Alex Kraushaar had two assists apiece and Trace Reincke added an assist.

The two teams will meet Thursday in Coldwater.

More boys’ soccer

HARPER CREEK 2, (AT) LUMEN CHRISTI 0: Diego Subiza tallied one goal and assisted on another in leading the Beavers. Also for Harper Creek (5-7-2), Cameron Keeton scored, Josh Fleisher had an assist and Jack Bohannon made four saves in goal for the shutout. The Beavers next face the winner of Pennfield/Jackson Northwest on Thursday.


ST. PHILIP 3, HILLSDALE ACADEMY 0: The Class D top-ranked Tigers won by scores of 25-20, 25-19 and 25-20. Leading St. Philip was Abby McKinzie with 17 kills; Morgan Luoma had eight kills and four aces; and Taylor Pessetti had 29 assists.

GULL LAKE MINI TOURNEY: The host Blue Devils went 1-1 with a win over Vicksburg (25-17, 25-15) and a loss to Niles (21-25, 25-19, 10-15). Leading Gull Lake (20-20 overall) was Jenna Burkhardt with 21 kills and five blocks; Kenzy Corstange had 11 kills and 15 digs; Taylor Ferguson had 17 kills and 28 digs; Lauren Esman had seven aces, seven kills and two blocks; and Logan Sommerfield had 52 digs.

OLIVET 3, (AT) STOCKBRIDGE 0: The Eagles won by scores of 25-20, 25-21, 25-17. Olivet (14-10-2, 5-1 GLAC) were led by Mikayla Wickham with seven kills and three blocks; Noelle Rohde had five kills and three blocks; Sydney Weeks had eight digs; Loren Westlake had 16 digs; Karli Corey had 12 assists and three aces; Taylor Holmes had nine assists; and Taylor Sinclair had three aces.

HOMER 3, (AT) SPRINGPORT 0: The Trojans won by scores of 25-18, 25-13 and 25-16. Leading Homer was Courtney Willson with 11 kills and seven digs; Michaela Diegert had nine kills; Tyme Warner had seven kills and five digs; Megan George had six kills and two blocks; Jill Sitkiewicz had four kills and two blocks; and Brianna Mohn had 34 assists.

(AT) CONCORD 3, ATHENS 0: The Indians fell by scores of 17-25, 19-25 and 15-25. Leading Athens was Josie Lamson with 20 assists and 14 digs; Rachel Nobachh eight kills, 13 digs and one block; Aubrey Brunner had eight kills and two blocks; Tayler Eutsey had four kills and 11 digs; Lexi Goss had four kills and one block; and Aubrey Cole had 28 digs.

(AT) BELLEVUE 3, TEKONSHA 2: On ‘Dig Pink’ and Parent’s Night, the host Broncos defeated the Indians by scores of 19-25, 19-25, 25-22, 25-14 and 15-12. Tekonsha (5-21-1) wed led by Alexis Newbold with 20 assists, four kills and five aces; Alexis McKean had 10 kills, five blocks and two aces; Maria Barron had seven aces, three kills and 14 digs; Olivia Barron had 19 digs; and Maggie Runyon had 13 digs, two aces and two kills.

Boys’ cross country


Team scores: 1-Parma Western 27; 2-Coldwater 28; 3-Marshall 86; 4-Harper Creek 107; 5-Pennfield 165; 6-Jackson Northwest 171; 7-Charlotte 174; 8-Lumen Christi 224

Coldwater top five: 2-Shuaib Aljabaly 15:54; 4-Ben Fagen 16:20; 5-Zack Murphy 16:28; 8-Josh Evers 16:48; 9-Jordan Parkinson 16:53

Marshall top five: 14-Chris Bell 17:29; 15-Christian Kalisz 17:30; 16-Calvin Smith 17:32; 20-Brett Carlisle 17:39; 21-Elijah Balli-Solis 17:40

Harper Creek top five: 13-Devon Funk 17:26; 19-Tommy Shaw 17:37; 22-Benji Isaacson 17:43; 26-Drew Haller 17:55; 27-Drew Vanwagner 18:03

Pennfield top five: 25-Kyle Tharp 17:55; 31-Jean-Luc Lachance 18:21; 34-Nolan Bornamann 18:30; 36-Keegan Burns 18:37; 39-Kyle Liggett 19:00


Team scores: 1-Concord 23; 2-Quincy 68; 3-Jonesville 69; 4-Athens 101; 5-Union City 147; 6-Reading 154; 7-Homer 158; 8-Springport 179

Quincy top five: 6-Nathan Nohr 17:59.34; 8-Brandon Gary 18:21.64; 13-Ethan Nottingham 18:48.63; 17-Bryce Bassage 19:33.67; 24-Joshua Pepper 20:12.98

Athens top five: 11-Casey Hardin 18:42.40; 19-Mason Mears 19:40.67; 20-Austin Fuller 19:55.23; 25-Steven Waring 20:17.0; 26-Gage Hadley 20:24.35

Union City top five: 10-Grant Gay 18:25.83; 28-Colton Johns 20:48.0; 31-Cameron Turley 20:56.20; 35-Tyler Muckel 21:15.19; 50-Ben Bart 22:49.01

Homer top five: 7-Trevor Reagle 18:12.67; 34-Keegan Patrick 21:14.45; 41-Brock Yeakey 21:41.48; 43-Jacob Manis 22:01.72; 49-Sam Rocco 22:47.66

Girls’ cross country


Team scores: 1-Lumen Christi 33; 2-Marshall 57; 3-Harper Creek 75; 4-Parma Western 101; 5-Pennfield 144; 6-Charlotte 146; 7-Jackson Northwest 186

Marshall top five: 3-Rachel Schoepke 19:52; 5-Abby Ufkes 20:06; 15-Ava Klein 20:51; 16-Meagan Schoepke 20:51; 18-Hillie Tellevik 21:01

Harper Creek top five: 9-Allegra Baird 20:28; 12-Danielle Stewart 20:44; 13-Hannah Berning 20:47; 19-Julianna Adams 21:12; 22-Emma Berning 21:27

Pennfield top five: 4-Mallorie Haaksma 19:53; 32-Shaylee Smith 22:52; 33-Savanna Gregory 22:55; 35-Torey Fischer 23:17; 40-Ashley Morales 24:38


Team scores: 1-Concord 49; 2-Quincy 54; 3-Reading 91; 4-Springport 114; 5-Homer 116; 6-Athens 126; 7-Jonesville 149; 8-Union City 207

Quincy top five: 6-Gabby Porter 20:43.75; 9-Katie Spalding 21:26.24; 10-Meri Michael 21:27.78; 12-Harmony Harpster 21:37.19; 17-Maddie Horn 22:17.23

Homer top five: 13-Anna Willis 21:43.22; 15-Abby Himbaugh 21:52.0; 27-Kirsten King 24:14.44; 30-Aleea Coulter 24:36.03; 41-Ashton Salow 24:47.97

Athens top five: 7-Corra Hamilton 21:02.78; 24-Samantha Hardin 23:26.83; 26-Jaiden Hurst 24:04.36; 34-Skylar Golyar 24:55.91; 35-Sara Parks 25:01.52

Union City top runners: 23-Marionna Bigelow 23:10.47; 56-Holly Christy 28:34.77; 57-Bradie Davenport 28:43.86; 59-Angelica Iobe 29:11.53

About Amin Khan

Amin Khan is a web developer, SEO expert, Online Mentor & marketer working from last 4 years on the internet and managing several successful websites.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *